Innovatsioonimudel SAMR

Valisin kirjeldamiseks Ruben N. Puentedura välja töötatud SAMR (Substitution Augmentation Modification Redefinition) mudeli.

SAMR mudel tähendab asendamist, lisamist, muutmist ja uuesti määratlemist. Selle mudeliga saab kindlaks teha, kas tehnoloogia kasutamine aitab õppimist parandada või muuta. Selle mudeli lihtne disain võimaldab õpetajal suurendada võimekust tehnoloogia edukaks rakendamiseks ainetunnis.

Ruben N. Puentedura loodud mudelil on neli taset, mis selgitavad integratsiooni kasvavat mõju, asendades mõne teise traditsioonilise õppemeetodi (nt kirjutamise paberi ja pliiatsiga) täiesti uue õppimistiili loomisega.

Joonis 1. SAMR mudel

Asendamine
Asendustasemel kasutavad õpetajad või üliõpilased vanade asemele ainult uusi tehnoloogiaid, näiteks kasutades Microsoft Wordi asemel Google Docsi, ülesanne (kirjutamine) on sama, kuid tööriistad on erinevad.

Lisamine
Siin tasemel on lisatud funktsioone. Google Docs pakub täiendavaid teenuseid, nagu automaatne salvestamine, automaatne sünkroonimine ja automaatne jagamine pilves.

Muutmine
See on tase, kus tehnoloogiat kasutatakse tõhusamalt näiteks ülesande uute osade ümberkujundamiseks ja õpilaste õppimise muutmiseks. Selle näide on näiteks Google’i dokumentide kommenteerimisteenuse kasutamine, koostöö tegemiseks ja tagasiside jagamiseks.

Uuesti määratlemine
Uuesti määratlemine tähendab seda, et õpilased kasutavad tehnoloogiat märkamatult uute ülesannete loomiseks (nt kasutavad häälkäsklusi). Püstitatakse uus eesmärk ja  saavutatakse õpitulemus, mis ilma tehnoloogiata poleks võimalik.

SAMR-i mudeli video:

Video link https://youtu.be/us0w823KY0g

SAMR-mudeli eesmärk on aidata õpetajatel määrata kindlaks õpikeskkonna tehnoloogia integratsiooni taset. Õpetaja peab kõigepealt otsustama, mis tehnoloogia ta õppekavasse kavandab ja seejärel määratlema, kas tehnoloogia on õppimise võimendamiseks või ümberkujundamiseks. Eesmärk on tutvustada tehnoloogilisi vahendeid, mis määratlevad uuesti õppimise ja saavutatakse traditsiooniliste õppemeetodite asendamisega alternatiivse õppekeskkonnaga.

Tehnoloogia tööriist hõlmab kõiki tehnilisi meetodeid või protsesse, mida kasutatakse eesmärkide saavutamiseks. Tehnoloogilised vahendid võivad sisaldada mis tahes praktilist meetodit probleemi lahendamiseks või ülesande täitmiseks. Tööriistad võivad sisaldada järgmist:

  • Rakendused telefonide ja muude pihuarvutite jaoks
  • Interaktiivsed tahvlid
  • Meediumid, nagu näiteks netisaated, videod või slaidiseansid
  • Koostöövõimalused võrgus, nagu wikid või Google Docs
  • Sotsiaalse meedia platvormid nagu Twitter, Instagram ja Snapchat
  • Blogid ja e-portfelli saidid

Siin on ingliskeelseid näiteid õppetundidest, kus on kasutatud SAMR mudelit.

SAMR mudeli plussid ja miinused:

Plussid

Enamik õpetajaid teeb koostööd teiste õpetajatega, et kasutada tehnoloogiat, mille kaudu saab õpetada põnevaid veebipõhiseid tööriistu. SAMR-i mudel võib aidata sellisel õpetajal hinnata konkreetse tööriista kasutamist.

Mudel on lihtsa disainiga

Õpetaja saab toetuda mudelile, oma tunni planeerimisel

Järk-järguline tehnoloogia integratsioon

Tegevused on planeeritud

 

Miinused

Ülesande uuesti määratlemine võib hiljem olla vähem väärtuslik kui esialgne ülesanne.

Koguaeg peab toimuma areng

 

Kasutatud allikad

Candance, M. (2013) SAMR in 120 Seconds https://youtu.be/us0w823KY0g

Candance, M. (Kuupäev puudub) SAMR Model Explained for Teacher http://www.educatorstechnology.com/2013/06/samr-model-explained-for-teachers.html

Walsh, K. (2015) 8 Examples of Transforming Lessons Throught the SAMR Cycle http://www.emergingedtech.com/2015/04/examples-of-transforming-lessons-through-samr/

Wikiversity. (Kuupäev puudub) Instructsional design/SAMR Model/Whar is the SAMR Model? https://en.wikiversity.org/wiki/Instructional_design/SAMR_Model/What_is_the_SAMR_Model%3F

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s